Ułatwienia dostępu

TWORZYMY INKLUZYWNĄ PRZYSZŁOŚC

Inkluzywna przyszłość to nie tylko cel, ale proces, który wymaga wysiłku każdego z nas. Budowanie takiego świata oznacza usuwanie barier, z którymi zmagają się ludzie w różnym wieku, o różnych narodowościach, możliwościach fizycznych i statusie społecznym. To nie tylko moralny obowiązek, ale także praktyczna konieczność, ponieważ inkluzywność wspiera rozwój społeczeństwa, w którym każdy ma szansę realizować swój potencjał.  Taka przyszłość zaczyna się już dzisiaj, od naszych działań i wyborów.  

Kluczową rolę w budowaniu inkluzywnej przyszłości odgrywa edukacja. Współczesne programy edukacyjne powinny uwzględniać potrzeby wszystkich uczniów, w tym osób z różnymi cechami fizycznymi, poznawczymi czy językowymi.

KLUCZOWE MATERIAŁY KURSU

Z dumą prezentujemy podstawowe materiały z naszego kursu. Zależy nam, aby te materiały bezpłatnie dotarły do jak najszerszego grona odbiorców zainteresowanych innowacjami społecznymi.

img

E-BOOK „SPOŁECZNOŚĆ BEZ GRANIC”

Chcemy przybliżyć gotowy do duplikacji i skalowania model jednoczesnego wsparcia dwóch grup narażonych na wykluczenie społeczne różnym organizacjom, które pracują na co dzień z osobami niepełnosprawnymi, szczególnie niewidomymi i niedowidzącymi oraz uchodźcami.

GŁÓWNE CZĘŚCI E-BOOKA:

1. Podstawy innowacji społecznej
2. Diagnoza problemów i potrzeb grup docelowych projektu
3. Rekrutacja
4. Przewodnicy językowo-społeczni
5. Metodologia i rozwój projektu
6. Kurs dla uchodźców z Ukrainy
7. Aktywizacja społeczna uchodźców wojennych z Ukrainy
8. Ewaluacja
9. Wsparcie długofalowe i integracja społeczna
10. Przyszłość innowacji
11. Podziękowania i dane kontaktowe

MINI PORADNIK DLA UCHODŹÓW WOJENNYCH Z UKRAINY
„JAK ODNALEŻĆ SIĘ W NOWEJ RZECZYWISTOŚCI?”

img

CELE MINI PORADNIKA:

1. Wsparcie w integracji – ułatwienie uchodźcom zrozumienia zasad życia w nowym kraju, w tym dostępu do usług publicznych, edukacji i rynku pracy.
2. Praktyczna pomoc – dostarczenie konkretnych wskazówek, jak załatwiać sprawy urzędowe czy uzyskać pomoc medyczną.
3. Informacja o prawach – wyjaśnienie praw i obowiązków uchodźców, w tym procedur związanych z legalnym pobytem i pracą.
4. Wsparcie emocjonalne – zapewnienie porad dotyczących radzenia sobie z traumą i adaptacji do nowych warunków życia.
5. Promowanie samodzielności – zachęcanie uchodźców do aktywnego działania na rzecz własnej integracji i korzystania z lokalnych zasobów.

MATERIAŁY DLA KURSANTÓW

Materiały dla kursantów zawierają  12 kart pracy do zajęć warsztatowych z języka polskiego, 5 tekstów kulturowych oraz suplement gramatyczny. Praktyczne tematy zajęć zostały uzgodnione z uchodźcami z Ukrainy.

img
img
img

Kurs był wzbogacony o dwa spotkania metodyczne dotyczące wskazówek jak skutecznie uczyć się języka polskiego jako obcego oraz dotyczący gramatyki porównawczej.

img
img

Kurs został uzupełniony o trzy warsztaty z psychologiem na tematy związane z psychologią przełamywanie barier, radzenie sobie ze stresem oraz psychologia sukcesu.

img

MATERIAŁY DLA PRZEWODNIKÓW

Materiały dla przewodników obejmują scenariusze 12 lekcji dostosowane do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących. Materiały obejmują również warsztaty dla przewodników językowo-społecznych. W tym warsztaty w zakresie kształtowania kompetencji metodycznych i pedagogicznych, oraz kompetencji psychologicznych, komunikacyjnych, społecznych i cyfrowych.

logo-ivert

Publikacja wyraża wyłącznie poglądy i opinie autora (ów) i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.